Jak skutecznie odizolować niepodpiwniczony dom od gruntu przed utratą ciepła ... najlepsze rozwiązanie !

 

  Posłużymy się rysunkiem i przekrojem takiego skutecznego jak się okazuje odizolowania budynku niepodpiwniczonego od gruntu i strat ciepła. Dotychczas izolowano termicznie i izoluje się całość pionowej zewnętrznej ściany, tylko poniżej strefy przenikania ciepła izolacja termiczna jest tam nie potrzebna. Każdy w projekcie ma opisane jaka jest strefa przemarzania gruntu i do takiej głębokości się izoluje fundament. Oczywiście izolacje wodochronne wykonuje się z zaleceniami i wg normy DIN 18355 bez względu czy to w Polsce czy na zachodzie Europy. Obowiązują wszędzie te same zasady o których mogliście poczytać w poprzednich postach. 

 

  Drugą ważną zaletą takiego systemu docieplenia jest możliwość odwodnienia terenu tuż pod linią gruntu 15 cm od poziomu, czyli zapobiegania przedostawania się wody opadowej w strefy poniżej gruntu tuż przy ścianie fundamentowej i jej zawilgocenia w przypadku zimy rozsadzania gruntu. Tuż obok instaluje się system rur drenarskich odprowadzających wodę spływającą po elewacji domu w czasie deszczu. Styk połączenia do izolowanej opaski budynku z izolacją na cokole jest na tyle szczelny iż mamy zapewnioną barierę dla wilgoci i wody gdyż nieprzepuszczalny twardy styrodur jest ułożony ze spadkiem od budynku. Oczywiście zamiast płyt betonowych układanych na takiej opasce termochronnej można zastosować rośliny krzewy czy byliny, które potrzebują znaczną ilość wody, tu już kwestię wykończenia pozostawiamy architektom krajobrazu i własnej wyobraźni. Zamiast wodę doprowadzać pod ścianę wykorzystujemy ją do innych celów gospodarczych. 


Jeśli mamy zaprojektowaną izolację termiczną na ścianach budynku 20 cm to cokół budynku izolujemy 15 cm warstwą styropianu, tak aby powstał kapinos na ścianie i umożliwił skapywanie wody z elewacji. Natomiast opaskę izolacyjną wykonujemy z 5 cm warstwy styroduru. Należy pamiętać, iż ocieplenie cokołu stawiamy na płycie ze styroduru a styk i połączenie izolujemy np. masami elastomerowymi o dużym współczynniku na rozciąganie bądź stosujemy taśmy uszczelniające. 


w przypadku pytań zapraszamy do kontaktu, udzielimy szerszej odpowiedzi na ten temat  

Popularne posty z tego bloga

Słomiana izolacja domu - wady zalety zastosowanie płyt ze słomy ekologiczne systemy dociepleniowe

Drenaż czyli odwodnienie naszego domu - kiedy jest wskazany i czy akurat w naszym przypadku