Hydroizolacje

  

Hydroizolacje dobieramy do warunków gruntowych, przeznaczenia obiektu i rodzaju ścian z na które mają zostać nałożone. Pod żadnym pozorem nie bazujemy na wytycznych w projektach, gdyż te często w tym miejscu mają braki i są niekompletne. Hydroizolację się projektuje, dobiera system izolacji całościowej wraz z uwzględnieniem połączeń z innymi izolacjami czy to wodochronnymi czy termicznymi. Nie możemy bazować na opisać projektowych gdyż te nie uwzględniają podstawowych zasad określonych w normach, przykładem są izolacje przeciwwilgociowe stosowane w miejscach gdzie występują czasowo spiętrzające się wody - taka izolacja przed niczym nie chroni fundamentów. 

Smarowanie, mazanie, pędzlowanie ... metoda nanoszenia hydroizolacji ma ogromne znaczenie, nigdy nie spotkaliśmy się w projekcie budowlanym z określeniem przygotowanie powierzchni pod izolację. W zależności od podłoża, taką ścianę należy dokładnie oczyścić, wyrównać a czasami wręcz sfrezować aby pozbyć się odstających fragmentów zapraw murarskich w przypadku bloczków betonowych, lub uzupełnić raki i kawerny w przypadku ścian monolitycznych. Ważnym aspektem przy wykonywaniu szczelnych i trwałych hydroizolacji jest dobór materiału oraz jego połączenie z murem czy ścianą. Gruntowniki do hydroizolacji czy to bitumicznych czy cementowych są na bazie specjalnych wiążących krzemianów, nie na bazie żywic akrylowych jak typowe unigrunty pod farby. Głęboko penetrujące, reagujące z cementem oraz ze żwirem czy piachem w zaprawach oraz z zaprawami hydroizolacyjnymi. Na rynku są tylko dwa systemy w pełni dostosowane to takich izolacji wodochronnych wyposażone w odpowiedni grunt na podłoże, reszta producentów bazuje na tym jakoś to będzie. 

   Czy hydroizolacja musi spełniać pewne wymagania czy wystarczy że będzie czarna ? - pamiętajmy, iż tego typu roboty robi się tylko jeden raz i nie wraca się do nich, więc lepiej poświęcić trochę więcej czasu na ich wykonanie niż poprawiać źle wykonane gdyż nie są to ani tanie ani szybkie roboty remontowe, a z doświadczenia wiemy że takich robót jest najwięcej. Często poprawianie po kimś kto nie miał zielonego pojęcia o systemach izolowania obiektów, lub naczytał się nie tych postów i reklam co trzeba ma opłakane skutki bezmyślności. Grubość izolacji ma ogromne jeśli nie najważniejsze znaczenie, nie wystarczy pomazać pędzlem ściany i uważać że izolacja została wykonana. Poza tym każda ściana wymaga indywidualnego rozwiązania, bo może się okazać iż spękania i rysy w murze, obciążenie obiektu całościowe na ławach czy konstrukcja ścian będzie wymagała użycia laminacji kilku warstw izolacji, połączenie kilku materiałów izolacyjnych w różnych fragmentach konstrukcji także ma znaczenie dla ciągłości i szczelności takich hydroizolacji. 

Popularne posty z tego bloga

Słomiana izolacja domu - wady zalety zastosowanie płyt ze słomy ekologiczne systemy dociepleniowe

Drenaż czyli odwodnienie naszego domu - kiedy jest wskazany i czy akurat w naszym przypadku

Jak skutecznie odizolować niepodpiwniczony dom od gruntu przed utratą ciepła ... najlepsze rozwiązanie !